PAKETLEMEDE DİKKAT EDİLECEKLER

 

Nakliyatın en dikkat ve hassasiyet gerektiren konusu paketlemenin nasıl olacağıdır. Hele de bu evden eve nakliyat olunca durum biraz daha hassasiyet ve dikkat gerektirir. Zaten bu durum insanları nakliyeden korkutan tek nedendir dersek yalan olmaz. Günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde paketlemesi yapılacak olan malzememeye göre de paket üretimi ve çeşidi artmıştır.

Ayrıca günümüzde nakliye yapan şirketlerin tamamına yakını paketlemeleri kendisi yapmakta ve sadece paketleme için uzman elemanları kadrosunda tutmaktadır. Nakliye firmalarının bu hizmetinden faydalanmak tamamen nakliye yaptıracak olan kişilerin arzusu sonucu sunulmaktadır.

Ancak nakliye yaptırmak istemenize rağmen paketlemeyi kendiniz yapmak istiyorsanız size ufak bir kaç ipucu vermek isteriz.

 

  1. Genel yapılacaklar

a) Paketleme işlemine başlamadan önce elinize bir kalem ve defter almanızda fayda var. Çünkü her pakete bir numara ve içindekiler hakkında ufak bilgi yazarsanız nakliye işleminden sonra hangi numaranın içinde ne var ve nereye ait olduğunu rahat hatırlayabilirsiniz.

b) Her odayı ayrı peketleyin ve numaralandırın.

  1. Elektronik ve elektrikli malzemelrizin paketlemesinde dikkat edilecekler

a)     Elektirikli ve eletronik malzemeleri mümkün olduğu kadar kendi orjinal kutularında nakliye yapın. Orjinal kutuları yoksa rahat girebildikleri bir koli içine yerleştirip etrafına yumuşak maddeler (battaniye, köpük, silikonlu malzeme v.b.) yerleştiriniz.

b)     Fırın, buzdolabı, çamaşır makinası, elektrikli süpürge gibi kapalı olan malzemelerin kapaklarını mutlaka bantlanmalı ya da nakliye esnasında açılmaması sağlanmalı.

c)     Buzdolabı, fırın, çamaşır makinası, elekrikli süpürge gibi malzemelerin nakliye esnasında çizilmemesi hasar görmemesi için etrafı  battaniye yada onun yerine kullanacabileceğiniz silikon bir malzeme ile paketlenmelidir.

d)     Halı, kilim v.b. malzemeleriniz rulo haline getirip nakliye esnasında açılmasının engellenmesi için etrafları bantlanmalı ya da iple bağlanmalıdır. Ayrıca bu malzelerin temiz kalması için de büyük naylon poşetlerin içine yerleştirmesinde fayda vardır.

  1. Mutfak malzemesi en dikkat gerektiren yerdir. Burada dikkat edecekleriniz

a)     Tabaklar, bardakları üst üste yerleştirirken aralarına mutlaka gazete parçası yerleştirip paketin uzerine “KIRILACAK MADDE” yazısı eklenmelidir.

b)     İç içe geçebilen tenceleriniz ayrı ayrı paketleme yapmayınız.

c)     Tüp , fırın gibi tehlikeli maddelerin mutlaka vanalarının, anahtarlarının kapalı olduğundan emin olun.

d)     Buzdolabınızın, fırınınızın içindeki raflar ve tezgahlar çıkartılıp ayrı paket yapılmalıdır.

e)     Buzdolabınızı en az 24 saat önceden fişten çekmeyi unutmayın.

f)       Sıvı gıda maddelerinizi ayrı paketlere yerleştirip kapaklarının iyi kapatıldığından emin olun. Ayrıca yerleştirdiğiniz paketin üzerine “DİK TUTULACAK” diye not düşün.

g)     Sert gıda maddelerini ayrı paket, yumuşak gıda maddelerini ayrı paket yapıp yumuşak gıda maddelerinin yerleştirldiği paketin üzerine de “DİKKAT EZİLECEK MALZEME” diye bir not düşmenizde fayda var.

h)     Fırın, buzdolabı gibi kapalı olan malzemelerin kapaklarını mutlaka bantlanmalı ya da nakliye esnasında açımaması sağlanmalıdır.

i)        Buzdolabı, fırın gibi malzemlerin nakliye esnasında çizilmemesi, hasar görmemesi için etrafı  battaniye ya da onun yerine kullanacabileceğiniz silikon bir malzeme ile paketlenmelidir.

  1. Yatak odaları peketlenirken dikkat edilecekler

a)     Elbise dolabındaki malzemeler çıkartılıp askı düzenekleri sökülüp paketlenmeledir.

b)     Yatak odanızdaki elbise dolabı, karyola, şifonyer, v.b. gibi büyük malzeler mutlaka vidalarından çıkartılıp çizilmemeleri için battaniye ya da silikon malzeme ile kaplanmalıdır.

c)     Çıkardığınız vidaları ve diger parçaları ayrı bir koli içine paketleme yapıp üzerine “ MONTAJ PARÇALARI” diye bir not düşün.

d)     Yatak odasında bulunan camlı eşyayı tek tek paketleme yapınız ve etrafını battaniye ya da silikonlu malzeme ile kaplayınız.

e)     Eşinizin ve kendinizin kıyafetlerini ayrı ayrı paket yapmanızda fayda vardır. Çünkü nakliye sonucunda yerleşmenizin zaman alacağını farz edersek kıyafetlerinize en kısa zamanda ulaşmanızı ve problem yaşamanızı engeller.

f)       Makyaj, parfüm v.b. malzemeleri ayrı paket yapıp uzerine de “KIRILACAK MALZEME” yazısı yazmanızda fayda vardır.

g)     Karyola yatağınızı tek başına paket yapıp etrafını temiz bir battaniye ya da polyesterle kapatıp kirlenmesini önleyiniz.

h)     Yastıklarınızı, döşeklerinizi fazla büyük ve ağır olmamak şartıyla birleştirip kirlenmemeleri için etrafını kaplamanızda fayda vardır.

  1. Çocuk odaları paketlenmesinde dikkat edilecekler

a)     Çocuğunuza ait olan elbise dolabını, karyolasını, v.b. büyük mobilyaları vidalarından çıkartıp çizilmemeleri için battaniye ya da silikon malzeme ile kaplanmalıdır.

b)     Çıkardığınız vidaları ve diğer parçaları ayrı bir koli içine paketleme yapıp üzerine “ MONTAJ PARÇALARI” diye bir not düşün.

c)     Çocuğunuzun yatağını tek başına paket yapıp etrafını temiz bir battaniye ya da polyesterle kapatıp kirlenmesini önleyiniz.

d)     Oyuncakları ayrı peket yapmaya özen gösterin.

e)     Çocuğunuzun kıyafetlerini, ders kitaplarını, özel eşyalarını ayrı paketler halinde yapmanızda fayda var.

  1. Salonun paketlenmesinde dikkat edilecekler

a)     Koltuklarınızın, çekyatlarınızın hazne bölümü varsa buradaki malzemeleri çıkartıp ayrı paketleyiniz.

b)     Koltuklarınız ve çekyatlarınız sökülüp takılan modellerdense mutlaka söküp ayrı ayrı taşımanızda, paketlemenizde fayda var.

c)     Koltuklarınız, çekyatlarınızı açık duruma getirip nakliye esnasında katlanmasını engeleme işlemini yapınız.

d)     Vitrin, kütüphane v.b. mobilyalarınızı sökülüp takılan şekildeyse mutlaka söküp ayrı ayrı paketleme yapınız.

e)     Vitrin, kütüphane v.b. mobilyalarınızın içindeki malzelemeleri çıkartıp kıralacaklar ve kırılmayacakları ayrı ayrı paket yapıp kırılacakların üzerine “KIRILACAK MALZEME” yazısı ekleyiniz.

f)       Vitrininizin kapaklarını, çekmecelerini, raf ve cam parçalarını söküp ayrı ayrı özelliklerine göre paket yapıp hangi parçanın nereye ait olduğu hakkında ufak notlar tutun.

  1. Banyo wc malzemesinin paketlenmesinde dikkat edilecekler

a)     Banyo, wc deki akıcı maddeler ayrı paket yapılalı, kapaklarının sıkıca kapatıldığından emin olunmalı ve paketin üzerine “AKICI MADDE” diye yazı düşülmelidir.

b)     Banyo, wc ve evinizin temizliğinde kullanılan (fırça, kova v.b.) malzemeler ayrı peketlenmelidir.

c)     Banyo, wc deki kıralacak cam/ayna ve malzemeler üzerlerine “KIRILACAK MALZEME” diye not düşülmelidir.