MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

25.02.2004 tarihinden geriye dönük olarak mesleğin icrasıyla ilgili en az 10 yıllık bir deneyime sahip gerçek ve tüzel kişilik, anonim şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi, limited şirketlerde ortaklar kurulu başkanı, genel müdür, ortak olması kaydıyla şirket müdürleri.

 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

ÜDY (ÜST DÜZEY YÖNETİCİ)

25.02.2004 tarihinden geriye dönük olarak meslegin icrasiyla ilgili en az 10 yillik bir deneyime sahip gerçek ve tüzel kisilik, anonim sirketlerde Yönetim Kurulu Baskani ve Yönetim Kurulu üyesi, limited sirketlerde ortaklar kurulu baskani, genel müdür, ortak olmasi kaydiyla sirket müdürleri, genel koordinatör ve genel sekreter sifatina vasif ve bu görevlerini ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, ortaklar kurulu ve yönetim kurulu kararlari ile belgeleyenler alabilirler.

L1, N2 ve R1 yetki belgesi alan isyerleri en az 1 en çok 4 adet ÜDY ve ODY belgesi sahibi kisileri istihdam etmek zorundadirlar.

 

ODY (ORTA DÜZEY YÖNETİCİ)

25.02.2004 tarihinden geriye dönük olarak meslegin icrasiyla ilgili en az 3 yillik bir deneyime sahip gerçek ve tüzel kisilik, müdür, idareci, sef, uzman, operasyon yöneticisi ve bu görevlerini belgeleyen kisiler alabilirler.

G1, H1, K1 ve N1 yetki belgesi alan isyerleri en az 1 adet ODY belgesi sahibi kisileri istihdam etmek zorundadirlar.

SRC (SÜRÜCÜ BELGESİ)

25.02.2004 tarihinden geriye dönük olarak meslegin icrasiyla ilgili en az 3 yil ticari tasitin niteligine göre sürücü belgesine sahip olmasi 25.02.2004 tarihinde 63 yasindan gün almamis olmasi sarti ile ve bunlari belgeleyen kisiler alabilirler.

Her hangi bir yetki belgesi almis ve bir isyeri ile ilgili tasit sözlesmesi yapmis her araç sürücüsünün SRC belgesi almasi sarttir.

NOT: ÜDY, ODY ve SRC belgeleri yalniz Ulastirma Bakanligi, Kara Ulastirma Genel Müdürlügü Ankara tarafindan verilir.

İSTENEN EVRAKLAR

1- Dilekçe

2- Ticaret Sicil Gazetesi aslı veya örneği

3- Çalıştığı firmalardan alacakları yazı asılları

4- SSK, Bağkur ve buna benzer kurumlardan alınmış, çalıştığı işyeri ünvanını ve çalıştığı süreleri gösteren yazı asılları